X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:: بــنــگــــر یــ ::.
چهارشنبه 11 مهر‌ماه سال 1386

 

گاه گاهى هوس میکنم ساعاتى را در کنار دریا سپرى کنم ، دیدن دریا را به هر شکلش دوست دارم از امواج پرتلاطم تا صاف بودنش بسیار شگفت آور است مرا تا عمق دریا با ارتفاعات بلند امواجش به آن سوى آرزوها مى برد . تماشا کردن تلاش ماهیگیران که در دل شبها به دریا مى روند و قبل از غروب آفتاب بر مى گردنند اینها همه صحنه هاى زیباى دریا و مردمان دریا را نمایان مى کند.

 

جزایر خلیج فارس خاطرات بى مرز و حدودى دارد ، حکایت ماهیگیران جزایر خاطرات جوانى و پیرى ، خاطرات تلخ و شیرین آنها را در بر دارد که شاید براى اکثر ما قابل اهمیت نباشد اما براى خودشان اهمیتى صد چندان دارد بطورى که مردمان جزیره زندگى خود را به این مقوله ختم میکنند " از تو حرکت از خدا برکت".

 

جزیره زیبای قشم در طول تاریخ سرشار از فرود و فراز خود، صحنه مبارزه با مشکلات و عرصه خلاقیت مردمانى سختکوش بوده است که به اعتبار کار و کوشش و گوهر تلاش، همواره سرزمین خود را به مرکزى پر رونق براى فعالیت‌هاى تولیدى و اقتصادى منطقه تبدیل کرده و چون مرواریدى ارزشمند در دل آبهاى نیلگون خلیج‌فارس پایدار نگه داشته‌اند.

 

اغلب ماهیگیرانى را مى توان دید که ازدل دریا روزى خود را مى جویند ، یکى از دل صدف مروارید بیرون مى ‌کشد، عده قلیلى به رغم شرایط آب و هوایى نامناسب ، به کشت و زرع مشغولند ، دیگرى با لنج ، عاشقان و علاقه مندان کرانه‌هاى خلیج فارس را جابه جا مى ‌کند، آن یکى به خرید و فروش اجناس مشغول است ، مثلا تجارت می کند و.... همچنان ادامه دارد.....

                                         

از کودک تا پیرمرد... زنان که دوشا دوش مردانشان در تلاشند ...همه و همه اهل کار و تلاشند و دغدغه استخدام در فلان سازمان و دستگاه و شرکت و ... را ندارند، آنها براى خودشان اشتغال زایى مى ‌کنند و بیشتر کارهاى مردمان در این جزیره بزرگ " نگین یا گوهر خلیج فارس"  به شکل سنتی رواج دارد. ، این ها همه راه ارتزاق مردم ساحل نشین قشم است که به سختى و با عرق ریختن چرخ زندگى خود را مى ‌گردانند مثل هزاران هزار ایرانى دیگر که در گوشه و کنار از تبریز گرفته تا مشهد و از زاهدان تا اهواز و... هر روز در پى لقمه نانى حلال هستند .

ماهیگیرى یکى از فعالیت‌هاى مهم و منبع اصلى درآمد مردم بومى قشم است . مردم در این منطقه از لنج، سمبوک ، ترترى ، شعوف و قایق‌هاى فایبر گلاس براى ماهیگیری استفاده مى کنند و از ماهى نه تنها براى طبخ غذا ، بلکه براى تولید محصولاتى دیگر هم بهره مى ‌برند، بعضى ها روغن کوسه را با صید کوسه‌اى به نام ناوى استحصال مى‌کنند که مى ‌گویند براى درد استخوان مفید است ، به ویژه درد پا و زانو، بعضى ‌ها نوعى ماهى را بعد از صید در ساحل خشک مى ‌کنند که پودر این ماهى ‌هاى خشک شده هم در تغذیه دام‌ها کاربرد دارد.  مهتمرین مراکز صید در اطراف جزایر قشم هنگام، لارک و سلامه مى باشد.

  

ماهیگیرى ، لنج سازى و هر کارى که مردم بومى منطقه به آن مشغولند باید به شکل تجارى دنبال شود تا شاهد توسعه این منطقه آزاد باشیم و در کنار سرمایه‌گذاران ، بومى ‌هاى منطقه نیز در این عرصه فعال شوند.

به راستى اگر از چنین منابع سرشار و عظیمى که درایران وجود دارد، به نحوه احسن استفاده کنیم ، تا چه میزان در توسعه و رشد و پیشرفت کشور از جنبه‌هاى گوناگون موثر خواهد بود. ؟؟ نه تنها قشم و نه تنها جنوب ایران بلکه سراسر این خاک پرگهر مملو از استعدادهاى طبیعى خدادادى است که با دستانى توانا مى ‌تواند نوید ‌دهنده ایرانى آباد باشد که حل مشکل اشتغال جوانان ما در گرو بهره گیرى از این ظرفیت‌هاى بالقوه است.

                                                               

             

 

 

 

یادداشت ها
   @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number