چهارشنبه 24 بهمن‌ماه سال 1386

 

 

از غـــم خبری نبود اگــــر عشــــــق نبـود     

بی رنـــگ تـــــر از نقطـــه موهــومی بـود


دل بـــود ولی چه سود اگر عـشق نبــود                     

ایـــن دایــــره کبــود، اگــر عشـــق نبـــود


از آینــه هـــا غبـــــار خـــامــــوشــــــی را

عکس چه کسی زدود اگر عشق نبـــود؟


در سینه هر سنگ دلی در تپش اســـت                    

از این همه دل چه سود اگر عشق نبود؟


بـــی عشق دلم جز گرهی کور چه بود؟                     

دل چشم نمی گشود اگر عشق نبــــود


از دست تــــو در این همه سرگردانــــــی                   

 تکلیف دلم چـــــه بود اگر عشق نبــود؟
              (از قیصر امین پور)
 

 

در این چندین شب گذشته باز به همان فضای پر از شوق و ذوق هر سال برخورد کردم... فضایی که عجیب نیست ...اما زیبا و باشکوه است دیدن سلیقه ٬ علاقه ٬ شوق و ذوق جوانها چه دختر چه پسر یا اصلا آقایان و خانمها  . من هم این سلیقه٬ .. شوق و ذوقها ... هدیه ها متنوع را جالب و زیبا دیدم...که در وبلاگم بنویسم .

                                            

جوانان چند شبى است یا بهتر است بگویم مدتی است که به فکر خرید هدیه مناسب براى [روز والنــتایــن Valentine Day ] هستند و برای همین منظور مدتی است که جوانها پول جمع می کنند تا شکلات هاى والنتاین ... عروسکهاى پفکى مانند ....هدیه های جور واجور ...گل ها و کارتهاى مختلف والنتاین که معمولا این چیزها باید به رنگ قرمز باشد ، خریدارى نمایند . خانمها و آقایان هر کدام سورپرایز مختلف و متنوع خودش را تهیه تا در روز والنتاین آن را به والنتاین خود تقدیم کنند.

                                                    

 خوب ....بالاخره والنتاین تشریف میاره...و...:            

و .....شروع قرار ملاقاتهاى عشاق در بهترین رستورانها ....خانمها و دخترها با کیف یا کفش یا ررژ لب قرمز رنگ که رمز والنتاین است (در کشورهای خارجی خانمها غرق اندر رنگ قرمزند!!!)...آقایون شیک پوش...رد و بدل هدایاى خریده شده ٬از شاخه گل رز تا هدیه های گرانتر وووو.... ٬رزرو در بهترین و مجلل ترین رستورانها یا رستورانهای بیرون شهر که جوانان دسته جمعی به آنجا می روند و ساعاتی با گیتار و آواز خواندن... شادی والنتاین را در کنار همدیگر محسوس میکنند . (نا گفته نماند حتى بچه ها هم غافل از این روز نیستند حالیشونه والنتاین یعنى چى !!!) .

خلاصه .....

این چند سالی است که گرایش به سنت های بیگانه در میان جوانان ما خیلی معمول و متداول شده است. منظور من از سنت های بیگانه چیزی به غیر از اینترنت ؛ ماهواره و از این قبیل پدیده های جدیدی است که در غرب زاده شده و به حسب روزگار وارد سایر کشورهای جهان شده اند ...

اما پاره ای از عادات، رسوم و آداب غربی هستند که فقط و فقط غربی هستند؛ یعنی در غرب زاده شده اند و مخصوص غربیان هستند . مانند جشن ها و یا واضح تر مثال بزنم همین جشن والنتاین که ماهیتی عاشقانه دارد و امروز در میان جوانان ایرانی خیلی جدی گرفته می شود.

ممکن است فکر کنیم که لازمه ى پیشرفت، ترک تعصب است و وقتی می بینیم که غربی ها چه سنت هاى زیبا و جالبی دارند، نباید تردید کنیم و با استفاده از آنها فرهنگ خود را غنی تر کنیم . !! شکى نیست هر ملتى٬ هر قومى پیشرفت...ترقى و شیوه هاى جدید و مدرن را براى بهتر بودن قبول دارند . اما بشرطى مى توان سنت هاى بیگانه را پذیرفت که به قیمت از دست دادن سنت های ایرانی تمام نشوند.

ارج نهادن به ارزش هاى ملى مبدء باشد والاتر از ارزشهاى خارجى باشد ، فرض مثال به شب یلدا به همان اندازه که به والنتاین ارزش قائلیم توجه کنیم. تنها یک گزینه را انتخاب نکنیم .... در کنار فرهنگ و موسیقى غربى ، همان قدر که تکنو و راک و رپ گوش می دهیم، از موسیقی های اصیل خودمان هم استقبال کنیم . همان قدری که به مارک خارجی لباس اهمیت می دهیم، برای اصول پوشش رسمى خودمان ارزش قائل شویم و خلاصه همان قدر که به تغییر علاقه داریم ؛ هرمزگانى باشیم ....... نه... نه تنها هرمزگانى ...بلکه ایرانى باشیم .

یعنی بدون هیچ نوع تعصبی فرهنگ مان را با تاثیرات مثبت از فرهنگ های غربی؛ موسیقی زیبایمان را در کنار موسیقی ها ی مهیج غربی و جشن های با شکوهمان را همگام با جشن های غربی قبول کنیم .

 

مربوط : هر روز میتونه روز والنتاین باشه ..... اما هر کسى نمیتونه والنتاینت باشه !!!     

                                                                         

Here… Let’s Say

Happy Valentine’s Day To All Of You

                                      

پ.ن ۱:  تشکر ویژه از تو دوست عزیز برای کتاب * دو قرن سکوت *

پ.ن ۲:  بیتزا مورد علاقه دوستم...بدون اینکه وبلاگم آتیش بگیره  LOL

پ.ن ۳:  این بار مطلبم رو بسیار ریلکس نوشتم تا متهم به جدیت... نشم !!!! 

 

 

 

 

 

یادداشت ها
   @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number