X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:: بــنــگــــر یــ ::.
سه‌شنبه 22 بهمن‌ماه سال 1387

 

 

اینروزها ناخدا و جاشوان لنجها دست روى دست گذاشتند و براى گذراندن اوقات فراغت در کنار ساحل مى نشینند و با گپ و گفتگو از دیریا و سالیان رنج و مشقت خود نگاهى افسون وار به دریاى رنگ باخته مى اندازند که مدتى پیش آبى رنگ و صاف بود و با لنجهایى که وسیله ارتزاق آنها بود به دل دیریا مى رفتند و انواع و اقسام ماهى و میگو و سینگو صید مى کردند تا بدینوسیله درآمد روزانه ى خود و فرزندانشان را بدست آورند. دلت مى خواهد در جمع آنها شریک باشد ٬ همصحبت آنها باشى از هنگام رفتن آنها به دیریا... از لنج از روز و شبى که در دل دیریا مى گذراندند از تور ماهی از آواز جاشوان در شب مهتابی  ٬تا هنگام بازگشت آنها به اسکله و انتظار زن و فرزندان لب ساحل ٬ حکایتها ..داستانها را بشنوى اما همچنان در فکر فرو مى روى وقتى * او مى گوید میدانید که دیریا نرفتن براى من حتى اگر یک روز هم که باشد به چه معناست؟!     *

 

                   

او راست می گفت نعمت و رزق او در همین دیریا و لنج و صیادى بود او راهی دیگر٬ درآمدی دیگر برای سیر کردن شکم خود و فرزندانش ندارد . او و دیگر ناخدا و جاشوان بیشتر از همه کس و همه چیز از این بحران ضرر دیده اند . تا کى نظاره گر آشفتگى دیریا و سینگو ، و ماهیهایى باشند که با چشمهای باز و پر تمنا باله هایشان را تکان میدهند و دهان را باز و بسته میکنند تا بر ساحل کشانده شوند و بر روى شنهاى ساحل غلتک بزنند ٬گاهى مرده از دیریا به ساحل و گاهی نیمه مرده به ساحل برسند و تمناى یک قطره آب چند است؛ را بکنند ؟     

                          

این قشر که بیشتر از هر کس ضرر این بحران را نوش جان کرده اند هم اکنون بیکارند و در کنار سواحل چشم به دریاى سیاه دوخته اند ، ماهیهاى زیادى در منطقه مى میرند و دریا روز به روز در مناطق مختلف و وسیعترى رنگ خود را تغییر مى دهد ، طبیعت زیباى دریا در خطر است بخصوص که ماه آینده هزاران هزار مسافر نوروزى براى گذراندن تعصیلات سال نو به این استان سفر خواهند کرد ، از عمر این فاجعه ى اجتماعى- اقتصادى ! چندین مدت می گذرد که هنوز اقدامی جدی صورت نگرفته است .  

 

بنظرم اگر سازمان محیط زیست از ورود فاضلابهاى گوناگون صنعتی و انسانی که مستقیماً به دریا ریخته مى شد اقدامات جدى ترى در نظر مى گرفت و با این عمل مبارزه مى کرد هم اکنون جلبکهاى ماندگار شده در دریا شرایط مساعدى براى رشد نداشتند . ناگفته نماند در بندرعباس طرحى بنام تصفیه خانه قرار بود به اجرا درآید اما دقیقاً نمى دانم وضعیت این طرح به کجا رسیده است ولی مطمئنم اگر تصفیه خانه اى بود محیط دریا شاهد این بحران نمى شد . حالا مسئول تخریب طبیعت کى مى تواند باشد ؟ مسلما هر کدام از مسئولین تقصیر را به گردن یکدیگر مى اندازند و در ثانى از بازسازى دوباره آن عاجز می مانند . ما ایرانیها عادت داریم همیشه تا آخر حد منتظر خرابى یک کارى باشیم و بعد بدویم بدنبال راه حلى براى باز سازى آن !  

 

شروع به وجود آمدن بحران کشند قرمز در آبهای جنوب ، صورت نگرفتن اقدام جدى توسط کشورهاى منطقه حوزه خلیج فارس ، تخریب طبیعت ٬ مرگ آبزیان ، بیکارى صیادان همه و همه این عوامل ما را دوباره به یاد مرگ بیش از صدها دلفین مى اندازد و امسال شاهد مرگ ده ها تن از آبزیان و خدا مى داند شاید تا سالهاى بعد شاهد مرگ خود آب ها که منبع حیات انساند باشیم ! اگر اینچنین پیش برود !

 

 

ربط ۱) هر جند طبق گفته ى دفتر بهداشت سازمان دامپزشکى مصرف آبزیان در هرمزگان هیچ گونه مشکلى ندارد  اما در صورت مصرف ماهی، پیش از طبخ ماهی، پوست آن را بارها بشویید و محتویات داخل ماهی را بدور انداخته سپس نوش جان بفرمایید . 

ربط ۲) دریای امارات متحده عربی نیز سیاه و هم اکنون از صید کردن ماهی ممانعت بعمل آمده . 

ربط ۳) حرکت کشنده قرمز به سوی خوزستان .  

 

 

 

یادداشت ها
   @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number