X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:: بــنــگــــر یــ ::.
چهارشنبه 15 مهر‌ماه سال 1388

 

 

سفر مى کنم با صدا و سیما، با اقسام و انواع مطبوعات ، سفر مى کنم با عکسهاى عکاسان ،  سفر مى کنم به جاهایى که لحظاتى را تا با آنها و با آنچه براى آنها اتفاق مى افتد سهیم باشم ، سفر مى کنم تا لحظاتى میزبان دل آنها شوم ، لحظاتى سفر مى کنم دور از شادیها و فشفشه هاى کودکانه ، لحظاتى دور از کارتون هاى کارلز و مولان کودکانه ، لحظاتى را سفر مى کنم به دنیاى فاقد ترحم و حقوق کودکانهء سزمین هاى اثیوبیا و دارفور و تانزانیا ، سفر مى کنم به دنیاى سنگ باران زیتون ، از آنجا مى رسم به تجاوزات وحشیانهء در حق کودکان عراق و نان آوران کوچولوى افغانى ، تا به کودکان خیابانى و توانبخشى و سرطانى سرزمینم .. که اگر قرار شود خنجر فرو رفته در قلب کودکان اثیوبیا و فلسطین و افغانی را بیرون بکشم، پس یادم باشد اول خار را از پاى کودکانم که اینجا هستند در بیاورم.! پى بردن به عمق فاجعه و زیستن لحظاتى با آسیب ، فقر ، زجر ، رنج ، بى عدالتى ، گرسنگى ، تجاوز جسمى و جنسى در حق نان آوران کوچک ، در حق کودکان بى سر پناه این سرزمینها ...باور کنید طاقت نمى آورم ، تاب نمى آورم ، اشکهاى داغم سرازیر مى شوند ، چکه چکه هاى خون قلبم را مى شنوم ، و مارپیچ مى شوم . بارها از خدا خواسته ام که این فصل تلخ و دلتنگى روزى پایانی داشته باشد .  

 

 

شاید تلخ باشد ...اما باید تبریک گفت روزتان را٬ کودکانم !   

                                                                                          

 

تلخ ...  

 

اکثر کشورهاى جهان هفته دوم ماه اکتبر میلادى یا بعبارتى دیگر فردا 8 اکتبر که همزمان با فردا 16 مهرماه شمسى سرزمینمان مى باشد، روزى را براى پاکى و معصومیت کودکان اختصاص داده اند ، و کشورهایى هستند که در ماه ژوئن لحظاتى را براى کودکان و با کودکان کودک مى شوند و براى قلبهاى غمگین یا خوشحال آنها شادى دو چندانى را به ارمغان مى آورند .  

 

ارگانها و نهادها ، مؤسسات و سازمانهاى مختلف مرتبط به امور کودکان قبل از روز کودک وظایفى را بعهده دارند که ماهها و شاید سالها براى این انجام وظیفه زحمت مى کشند ، بررسى و تحلیل مى کنند و گزراش ها و آمارى از وضعیت " کودک" تهیه مى کنند . و در اخیر یونیسف و نهادها ، سازمانها و ارگانهاى مختلف شعارهاى مختلفى را براى چنین روزى انتخاب مى کنند . شعارهایى از قبیل "کودک توانمند، جامعه پویا و زندگی بانشاط " ، " کودک، نیایش و مهر" ، " احتیاط، شادی، زندگی" ،  "حق تقدم برای حقوق کودکان" ، "جهان بدون خشونت ، جهانى شایسته کودکان " ، که گاهى شعارها به نظر فوق العاده ایده آلى مى آید! نگران و رنجم زیادتر می شود که همه این اشعار تلویحاً براى خود کودک است ٬ اگر دقت کنیم می دانیم و می فهمیم که داراى مفهوم مشترکى بنام درد کودک مى باشند که اگر همه حتى آن نهادهایى که هزینه هاى زیادى را براى صرف امور این طرف و آن طرف مى کنند ، اگر از عقلا و قلبا این هزینه ها را براى تقدس روز کودک، حمایت ، نجات کودکان و کودکانى که زاده نشده اند، براى آینده بشریت صرف کنند حتما محقق خواهد شد . 

 

شروع جشن هاى روز کودک گویا امسال بوى شادى خاصى را بهمراه دارد ، حداقل بهتر از سال قبل ! هر کدام از نهادها و کانون هاى فکرى و پرورشى بنحوى خود را براى فردا ، همان آینده ى نزدیک کودکان آماده کرده اند ، تا نقش شادى بر چهره ها و قلبهاى کودکان ایران و دنیا رنگین و رنگین تر شود ، کودکان غرق در بهجت و سرور  شوند . اما دنیا ٬ محیط و فضای واقعى کودکان زجر دیده و خیابانى ...معلولین توانبخشى ، بیماران سرطانى و نان آوران کوچک جور دیگرى است ، دنیایى بس بد و بى رحم ، که گاهى با دیدن آنها یا با دیدن عکسهایشان تنم به لرزه مى افتد و تاب و توانم یارى نیست ! .  

 

شعار یونیسف امسال بسیار دلنشین و مفاهیمى زیبا با همان اندازهء معصومیت کودکان را دارا مى باشد " به کودکان گوش کنیم" . با این شعار حداقل بکوشیم تا کودکان از رفاه نسبى عاطفى برخوردار باشند ، از حقوق کودکان نابالغ اعدامى حمایت کنیم ، با آنها بعنوان کودک رفتار کنیم همانند روزى که خودمان کودکی بوده ایم ، در راه تأمین آینده بهتر براى کودکان باید مبارزه کنیم ، فکر مى کنم اگر کارى کنیم که کودکان از رفاه نسبى عاطفى و مادى برخوردار شوند و بتوانند از حداقل هاى رفاهى و آسایشى بهره مند گردند ، آسیب ها کمتر و معضلات اجتماعی درون فضای آنها کمتر خواهد شد ٬ و الا آسیب هاى معضلات مختلف همه روان کودکان را طورى به هم میریزد که عوارض آن گاهى غیر قابل جبران است ! .   

 

                                                      

                                                           

ضمناً مراقبت و اهمیت دادن به کودکان نه تنها شامل حال کودکان محروم و خیابانى مى شود بلکه کودکانى که در کانون گرم خانواده ها نیز تربیت و پرورش مى یابند نیازى مبرم به مراقبت و اهمیت دارند زیرا که دنیاى امروز قابل مقایسه با گذشته نیست ، پس مراقبت و توجه باید از جنس دنیاى جدید و متناسب با اقتضائات این عصر باشد .   

 

روز جهانى کودک همین فردا است ، نمى دانم همهء ما دلسوزان و حامیان کودک اضافه بر رنج و درد ، آسیب ، شکست روحى ، آزار جنسى و جسمى ، اعدام ، تحقیر ، بى اهمیتى ..... چى داریم براى کودک تقدیم کنیم ؟ !  

 

  

منم با زبان کودکانه ی کودکان می گویم :

برای ما فکر کنید نه به جای ما!

بگذارید رویای کودکان آبی بماند!

دلواپس کودکان جهان باشید!

به جای بمباران کودکان را گلباران کنید!

خوب گوش کنید تا صدای کودکان را بشنوید.  

 

 

 

پ.ن : از دیدن معلولان و بیماران سرطانی بی تاب و بی طافت می شوم ٬ شاید غیر ارادی بزنم زیر گریه . گریه برای همه مواردشان ...گریه چه با دیدنشان چه با ندیدنشان . {اما با خنده عمران که سالیان در سازمان بهزیستی هرمزگان} به سر می برد ٬ {و حسام کودک دو ساله سرطانی که ماههاست به این بیماری مبتلاست} دنیای من رنگی دیگر به خود می گیرد . شاید از خنده عمران و  حسام که نوعی از امید را بهمراه دارد امیدی زیبا به زندگیم افزوده می شود . همه را او فقط شفا می دهد ...آمین . 

 

 

ربط۱) از اینجاست که می گویند روز جهانی کودک است . 

ربط۲) زنده یاد ناصر عبداللهی و کودکان از آلبوم هوای حوا! اگر اشتباه نکرده باشم

ربط۳) شرح کلی .

ربط۴) بد نیست گزارشات اینجا را مرور کنیم ! 

ربط۵) سایز واقعی پوسترهای یونیسیف را از اینجا ببینید .  

 

 

ویژه دوستان خوب و مهربون ( تشکر از تک تک دوستان عزیز و مهربونی که در طی مدتی که نبودم جویای احوالم بودند .  و اما تشکر ویژه از سیاورشن عزیز - گرناز جناب وحدانی گرامی - لودیریای پاک و آبی - مهرگان خوش کلام - سکوت شبانه بی همتا - آبی آرام مهربون - مهشید و انبه مینوو خوش مرام)

 

   

 

 

 

 

یادداشت ها
   @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number       @number